Już od rana na szkolnych korytarzach uczniowie rozstawiali stanowiska, na których niepodzielnie królowała ona - EKOLOGIA.
Można było zajrzeć do mini ogródka i zasadzić do doniczki fasolę lub flance turka. W domowym laboratorium przyjrzeć się zmianom zachodzącym pod wpływem kwasu z kapusty oraz innym nie mniej ciekawym procesom. Odwiedzić ekologiczne studio piękna, by doświadczyć działania naturalnych kosmetyków. Metodą naturalną wykonać własnoręcznie papier czerpany.
W przerwie przed kolejnymi atrakcjami należało przegryźć zdrową przekąskę, która nie tylko smacznie wyglądała, ale kusiła miłym zapachem. Nie można było przejść obojętnie obok owadów zamkniętych w terrariach, niezwykłe okazy przyciągały wzrok swoim wdziękiem.
Uczniowie nauczyli się jak wykonać domki dla owadzich rodzin, dowiedzieli się również o ich nieprzecenionej funkcji w przyrodzie.
Kolejna atrakcja była skierowana do osób lubiących majsterkować. Uczniowie z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług zapewnili możliwość wykonania mini mebelków z odpadów tartacznych. Nie zawiodły również panie z Uniwersytetu III wieku, które uczyły w jaki sposób wykonać piękne serduszka z materiału, posługując się jedynie nitką i igłą.
Dopełnieniem wielu atrakcji był pokaz pierwszej pomocy, poza tym można było się dowiedzieć, jak obronić się przed agresywnym psem oraz dać się porwać w świat magii i uczestniczyć w niecodziennym pokazie iluzjonisty.
Można było obejrzeć zakres działania powietrznej pompy ciepła oraz nie mniej ciekawej turbiny wiatrowej. Okazało się, że o odnawialnych źródłach energii uczniowie wiedzą bardzo dużo. Począwszy od czwartoklasistów po siódmoklasistów na gimnazjalistach kończąc wszyscy mieli okazję uczestniczyć w konkursie pt. "Elbląg ekologiczne miasto". Zadanie polegało na przygotowaniu makiety lub plakatu ukazującego, że elblążanie są eko. Oczywiście najlepsze prace zostały nagrodzone.
W kategorii makiet wyróżniono:
I miejsce: Julian Karpowicz, Maksymilian Banasiuk kl. V a
Xawier Przyziółkowski kl. IV d
II miejsce: Nina Jędrzejska, Weronika Ręczkowska kl. IV a
Mateusz Wojtczak kl. II c gim.
III miejsce: Oskar Sokołowski, Konrad Gnysiński kl. IV d
Julia Piechowiak kl. IV c
W kategorii plakatów:
I miejsce: Tymoteusz Czapliński, Gracjan Różalski kl. IV a
II miejsce: Krystian Bielecki kl. IV c
Nikola Sarnecka, Aleksandra Waszak kl. V b
III miejsce: Mikołaj Saczewa kl. VII b
Maja Ćwiklińska kl. IV d
Na szczególną uwagę zasługuje wspólne wykonanie łańcucha ekologicznego o długości 264,5 metra złożonego z 24863 korków, inicjatywa ta miała na celu pobicie rekordu Polski przy czynnym udziale innych elbląskich szkół.
W kończącym się tygodniu nauki i techniki wszyscy uczniowie zgodnie doszli do wniosku, że najłatwiej uczyć się poprzez zabawę, jest to forma, która w najprostszy sposób trafia do nich, a co najważniejsze jest szybko przyswajalna.